TENTO E-SHOP JE NA PREDAJ. Predáme kompletnú agendu vrátane kontatkov na dodávateľa a ďalšie podrobné informácie.
V prípade vážneho záujmu nás kontaktujte emailom eshop@drplaster.cz. Ďakujeme
Vápnik
Vápnika máme v tele cca 1,2kg, najviac je ho v kostiach a zuboch, ďalej sa v organizme podieľa na veľa iných dejov. Najmä pri regulácii pravidelnosti srdcového rytmu a napomáha správnej funkcii nervovej sústavy. Významnú úlohu hrá aj v procese zrážania krvi.
Čo spôsobuje nedostatok vápnika
Nedostatok vápnika v tele u detí spôsobuje krivicu, u dospelých spôsobuje rednutie kostí a osteoporózu. Dostatočný príjem vápnika a horčíka s súčasne pomáha pri nespavosti, nervozite, pomáha predchádzať srdcovú arytmiu a reguluje krvný tlak. Za rok sa v organizme obmení 10 - 20% kostných buniek, je teda nutné mať dostatok vápnika v strave po celý život. Pre jeho vstrebávanie je nutný vitamín D, horčík a fosfor. Tiež je dôležitý správny pomer týchto minerálnych látok. Odporučené je prijímanie 2 dielov vápnika na 1 diel horčíka, rovnako tak 2 diely vápnika na 1 diel fosforu. Nadmerné množstvo fluóru môže zapríčiniť naopak vyplavovanie vápnika z kostí.
Zdroje vápnika
Najznámejším zdrojom vápnika sú mliečne výrobky, bohatým zdrojom je však aj zelenina (najmä zelená listová), z ktorej sa vápnik lepšie vstrebáva práve vďaka obsahu ostatných látok, ktoré vstrebávaniu dopomáhajú. Najbohatším zdrojom vápnika sú samotné kosti (napr. nakladané ryby s kosťami, sardinky...) a vaječné škrupiny. ¨
Odporúčaná denná dávka vápnika
Odporúčanú dennú dávku doplníme 3,5g mletej vaječnej škrupiny, 1l mlieka, 600g jogurtu, 400g tvarohu, 100g parmezánu, 200g eidamu, 80g maku, 400g mandlí, 180g sezamových semienok.
Redakcia Dr.Plaster